Klauzula do CV od 25 maja 2018r.

Po pierwsze zdania prawników są podzielone i nie wszyscy twierdzą, że klauzula w ogóle jest obowiązkowa. Według RODO to nie kandydat powinien się o nią martwić, a firma rekrutująca, która powinna dopełnić wszelkich starań aby być w zgodzie z aktualnym prawem*.

Tyle teoria.

W praktyce może się zdarzyć, że RODO i jego interpretacje swoją drogą, a nauczona/y przez lata pan/i rekruter, od której/go zależy być, albo nie być kandydata w wybranej przez niego firmie, aplikację bez klauzuli pominie/odrzuci.

Zatem nic nie zaszkodzi na końcu CV zawrzeć krótką zgodę, np.:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji na stanowisko …………………prowadzonego przez …………………………… z siedzibą w……………………….. zgodnie z zgodnie z ustawą z dnia 10.05.18 o ochronie danych osobowych, Dz. U. 2018 Poz. 1000”

albo jeszcze krócej:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji” (zgodnie z ustawą z dnia 10.05.18 o ochronie danych osobowych, Dz. U. 2018 Poz. 1000).

Oczywiście pozostawiamy klauzulę w CV bez znaków cytatu (to są te podwójne przecinki: „ i „) używanych przez pracodawców w ofertach i uzupełniamy wykropkowane pola. 😉

Klauzula taka pozwala nam oczekiwać, że nasze dane (z czasem nieaktualne) nie będą gdzieś latami zalegać w firmie, lecz zostaną zniszczone, po tej, konkretnej, rekrutacji. Jeśli chcemy aby nasze dane firma mogła przetwarzać dłużej, określamy konkretną datę (np. „do dnia ……………..”).

Powodzenia w rekrutacjach!


*  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)

* Ustawa z dnia 10.05.18 o ochronie danych osobowych, Dz. U. 2018 Poz. 1000

 

No comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *